PFTZ: Obligaciono pravo

Još malo pa diploma...
BOMBONCIC
Posts: 93
Joined: Sat Jun 27, 2009 5:57 pm

Odg: Obligaciono pravo

Post by BOMBONCIC »

TripleJ,imam jednu molbu za tebe...Postojil mogucnost da od tebe kopiram te primjere za tuzbe sto ste radili na vjezbama?!Tenk ju :*

TripleJ
Posts: 566
Joined: Sat Aug 29, 2009 2:28 am

Odg: Obligaciono pravo

Post by TripleJ »

Evo pisem ti u privatnoj poruci da ne spamam ovdje :)

IZMJENA: Pun ti je inbox, pa ti nisam mogla poslati poruku :D Evo ovdje cu onda:

Slucaj-Tuzba

Dana 12.08.2008.god. Mujo Mujic iz Tuzle nastanjen u ul.Aleja Bosanskih vladara br.3,je dao u zajam svom poznaniku Hasi Hasicu iz Tuzle,nastanjenom u ul,Marsala Tita br 15. 10.000 KM na period od 1. godine.kako Haso nije vratio Muji 10.000 KM koje je od njega dobio na ime zajma ni nakon sto ga je ovaj na to nekoliko puta upozorio,to je Mujo najprije pokrenuo postupak pred Opcinskim sudom u Tuzli (10.10.2009.),te ishodio presudu br.KŽ 78-xy/09 od 08.12.2009. u kojoj je sud presduio u korist Muje .

Kako Haso Muji nije ni nakon presude Opcinskog suda vratio pozajmljeni iznos,to je Mujo podnio prijedlog za izvrsenje (rjesenje br. IZ 522/10 od 02.02.2010.).Medjutim kada se trebao provesti postupak izvrsenja na Hasinoj imovini,Haso nije imao imovine.Dana 03.03.2010. Mujo saznaje od svog komsije Markovic Marka (koji zivi u njegovoj ulici) da je Haso 15.06.2009. poklonio svoj automobil marke Golf V vrijedan 20.000KM svojoj prijateljici Petric Petri koja zivi u Tuzli ul Kaldrma br. 28 ... Mujo se interesuje za svoja prava te podnosi novu tuzbu ....

Rjesenje tuzbe

OPSTINSKOM SUDU
TUZLA

TUZITELJ:Mujo Mujic, ul. Aleja...
TUZENA: Petra Petric,ul. Kaldrma....
TUZBA
Radi pobijanja duznikovih pravnih radnji
VS: 10.000 KM

Dana 12.08.2008 tuzitelj je na ime zajma dao Hasi Hasicu 10.000 KM na period od godinu dana. Medutim, kako ni nakon nekoliko upozorenja Haso nije vratio pozajmljeni iznos, to je tuzitelj podnio tuzbu Opstinskom sudu Tuzla 10.10.2009 te ishodio presudu u svoju korist.
DOKAZ:Presuda br.......

S obzirom da se ni nakon donosenja presude tuzitelj nije uspio namiriiti,on podnosi prijedlog za izvrsenje.
DOKAZ: Rjesenje......

Tuzitelj je saznao da je Haso bio vlasnik automobila marke Golf V ,kojeg je 15.06.2009. poklonio tuzenom.
DOKAZ:saslusanje svjedoka Markovic Marka

Na osnovu svega izlozenog jasno proizilazi da Haso H.ucinjenim poklonom sebe doveo u insolventno stanje tako da nije u mogusnosti ispuniti svoje obaveze prema tuzitelju,sto je tuzenoj moralo biti poznato.

Tuzitelj predlaze da sud nakon provedene glavne rasprave donese sljedecu

PRESUDU
Tuzena je duzna dozvoliti da se tuzitelj naplati za svoje potrazivanje na automobilu Golf V koji joj je poklonio Haso H. ,te je obavezna naknaditi mu troskove parnicnog postupka u roku od 15 dana, pod prijetnjom prinudnog izvrsenja.

Tuzla, dana...... TUZITELJ: potpis tuzitelja

Eh to je to, tu imas i tuzbu (cinjenicno stanje) i kako rijesiti. Na osnovu onog teksta gore odredjues elemente tuzbe, a oni su ti naznaceni velikim slovima npr. TUZITELJ. To je sve sto ja imam i sto smo radili na vjezbama. Mozes prepisati ovo i otici do ass da ti objasni jos jednom, sigurno ce izaci u susret. :)
Last edited by TripleJ on Thu Dec 16, 2010 2:41 pm, edited 1 time in total.

Amilla
Posts: 45
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:43 pm

Odg: Obligaciono pravo

Post by Amilla »

da li neko zna kad bi mogao profesor opet doci?? :S

selma begovic
Posts: 142
Joined: Sun Aug 16, 2009 4:18 pm

Odg: Obligaciono pravo

Post by selma begovic »

i mene to zanima. ako neko zna molim da napise, ili ako neko zna mail od ass da napise ovdje.

TripleJ
Posts: 566
Joined: Sat Aug 29, 2009 2:28 am

Odg: Obligaciono pravo

Post by TripleJ »

Informacije u vezi sa asistentima mozete dobiti u posebnoj rubrici "E-mail | Profesori i asistenti", Treca godina.

selma begovic
Posts: 142
Joined: Sun Aug 16, 2009 4:18 pm

Odg: Obligaciono pravo

Post by selma begovic »

kolegice bila bih ti zahvalna kada bi mi rekla gdje se nalazi ta rubrika, jer ja je nisam mogla pronaci.

Jelena
Posts: 96
Joined: Wed Jul 15, 2009 4:00 pm

Odg: Obligaciono pravo

Post by Jelena »

http://epravo.ba/http://studomat. ... .php?f=0.0

pogledaj pri dnu stranice...rubrika je: e-mail/profesori/asistenti..

selma begovic
Posts: 142
Joined: Sun Aug 16, 2009 4:18 pm

Odg: Obligaciono pravo

Post by selma begovic »

hvala kolegice

cvjetic83
Posts: 123
Joined: Thu Jul 09, 2009 11:44 pm

Odg: Obligaciono pravo

Post by cvjetic83 »

da li nama studentima 4 god koji smo prenijeli oblig. 2 i dalje vazi onaj princip polaganja ispita slucaj i teorija sa koristenjem praktikuma....da li je novi sad prof na oblig. i jel kod njeg vaze ista pravila.....

Lillith
Posts: 211
Joined: Sun Nov 15, 2009 1:16 am

Odg: Obligaciono pravo

Post by Lillith »

Forma ispita ce biti ista za sve studente, a to znaci da ce se u prvom dijelu Obligacionog prava - Opći dio raditi 10 pitanja i kao praktični dio tužba ili slučaj, a u drugom dijelu Obligacionog prava - poseban dio 10 pitanja i ugovor ili slučaj.

Ovo je odgovor od ass, ja sam je pitala koja je forma. Na ispitu se ne koristi praktikum, i ugovor se ne ocjenjuje nego moze samo povecati ocjenu, bice ono polozio/nisi polozio. Tako sam ja ass shvatila.
Ocjena ce biti na osnovu 10 pitanja sa ispita, studenti koji rade obligacije2 ukoliko dobiju pitanje iz naknade stete samo ga trebaju prekriziti i napisati da su polozili 1 dio, jer je sada naknada stete u drugom dijelu. :)
Last edited by Lillith on Thu Jan 20, 2011 9:00 pm, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Treća godina”