PFTZ: Politički sistemi

Još malo pa diploma...
tratincica
Posts: 54
Joined: Thu Nov 05, 2009 11:21 pm

Odg: Politicki sistemi

Post by tratincica »

i mene to zanima...plus kakav je profa.na usmenom???? :o293:

Marx
Posts: 63
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:22 am

Odg: Politicki sistemi

Post by Marx »

zna li neko kada je drugi termin?  :f035:

Nefertiti
Posts: 357
Joined: Thu Oct 01, 2009 6:04 pm

Odg: Politicki sistemi

Post by Nefertiti »

Novi termin je 17. februara u srijedu u 13h

lord
Posts: 53
Joined: Thu Jul 02, 2009 1:28 am

Odg: Politicki sistemi

Post by lord »

Ja sam presao SAD,,UK,Kanadu,Holandiju,Australiju,barem mislim da sam...dali treba ovo sa pocetka knjige?To nisam taknuo,neko mi rekao da netreba,pa da provjerim s vama sto ste izlazili na prvi rok?!

anadelag
Posts: 12
Joined: Fri Dec 04, 2009 7:57 pm

Odg: Politicki sistemi

Post by anadelag »

treba i prvih 50 strana,na proslom roku su bila 3 pitanja iz tog dijela knjige.SRETNO

nigga
Posts: 162
Joined: Mon Jul 27, 2009 11:37 am

Odg: Politicki sistemi

Post by nigga »

danas se vidjelo da prvih 50 str odlucuje i o 10tki i 6tici  :o293: barem 5 pitanja bilo s prvih 50 str,recimo,i pitanje u vezi sa stranackom vezanoscu u SAD,je odgovoreno na 27 str,dje se spominje da su dozvoljena razlicita misljenja  :dunno:

evo sta je danas bilo meni,grupa b:
-sudstvo u SAD (ponudjeno 5 stavki za popunit)
-pitanje,da li je drzavni sekretar u SAD savjetodavni ogran ( da,ne )
-ko bira prvi dom u opcem stalezu u nizozemskoj (1 crtica)
-koji je naziv za zakonodavni organ u rusiji i dati nazive njenih domova (1 crtica)
-uloga Spikera odma po izboru istog  :confused2: ovdje se ne misli na nadleznosti u parlamentu sigurno  :tuga: (3 crtice za odg)
-karakteristike proporcionalnog izbora (tri stavke za odgovore :tuga:)
-podjela stranaka u pol sistemima u odnosu na broj clanova i organizaciju (tri stavke za odg,27 str  :bajkers:)
-uvjeti za odabir clana donjeg doma kongresa u SAD (jedna crtica za odg)
-savremene tendencije u vezi sa drzavnom administracijom (cini mi se,a ponudjena tri odg,a,b,c,vise imate na str 27,28 :tuga:)
-kako su vezani stranacki istomisljenici u SAD (a,b,c)

uz najbolje nastojanje ne mogu se sjetit vise  :D ako sta naumpadne,javim  :d055: ispit nesto tezi i nerazumljiviji za one koje prvi put izadju :tuga:

Sandra Softic
Posts: 113
Joined: Thu Oct 08, 2009 4:46 pm

Odg: Politicki sistemi

Post by Sandra Softic »

Ma ovaj ispitni rok je mnogo bio tezi od proslog,katastrofa ako neko zna odgovore da napise na ova pitanja,jer ja ih ne kontam : 1.Olike vecinskog sistema -3 crtice ; 2.Institucionalna struktura vlasti u Kanadi -3 crtice i Sta je autokratski sistem ( jel trebalo napisati ono narod nema uticaja na vlast)  :|  Hvala

nigga
Posts: 162
Joined: Mon Jul 27, 2009 11:37 am

Odg: Politicki sistemi

Post by nigga »

[quote="Sandra Softic"]
Ma ovaj ispitni rok je mnogo bio tezi od proslog,katastrofa ako neko zna odgovore da napise na ova pitanja,jer ja ih ne kontam : 1.Olike vecinskog sistema -3 crtice ; 2.Institucionalna struktura vlasti u Kanadi -3 crtice i Sta je autokratski sistem ( jel trebalo napisati ono narod nema uticaja na vlast)  :|  Hvala
[/quote]

1.vecinski izborni sistem je na str 34,nema izricito nabrajanje,ali karakteristike (pise posljedice u knjizi) vecinskog su:
-dvostranacki sistem
-jednostranacka vlada i njena prevlast nad parlamentom
-jednostranacka vecina u parlamentu

2.parlament,sef drzave,vlada str 97,98  ne moze bit nista drugo,mada opet neprecizno cc :D

3.dobar je tvoj odgovor na trece pitanje (16 str)

Marx
Posts: 63
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:22 am

Odg: Politicki sistemi

Post by Marx »

licno smatram da je ovaj predmet postao sindrom tjelesnog odgoja iz srednje skole, gdje prfesor pokusava od necega napraviti bauk sto ne bi trebao biti i na taj nacin samom sebi potvrditi bitnost predmeta i samog sebe  :kava:

Shmizla
Posts: 122
Joined: Fri Jan 29, 2010 4:43 pm

Odg: Politicki sistemi

Post by Shmizla »

ja bi prije rekla da je to do ass!!!jer prosle godine je predmet bio sasvim solidan za poloziti...

Post Reply

Return to “Treća godina”