PFTZ: Finansije i finansijsko pravo

Još malo pa diploma...
Deveraux_
Posts: 5
Joined: Wed Oct 14, 2009 6:09 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by Deveraux_ »

jesu li sve knjige za fin2 rasprdate do sada?

aldina
Posts: 108
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:29 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by aldina »

hvala puno za inf.o literaturi

Nefertiti
Posts: 357
Joined: Thu Oct 01, 2009 6:04 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by Nefertiti »

Da li moze neko, ko je vec polagao finansije, podijeliti informaciju kako izgleda ispit. Ass je rekla da ce dati test, zanima me da li trazi konkretno na testu i ono osnovno ili budu bas sve lekcije obuhvacene, s obzirom da ona lekcija na pocetku "Postanak i povijesni razvoj financija i financijskog prava" meni djeluje preopsirno i pretesko da se sve zapamti, a nije nekako bitna kao npr lekcije o novcu i sl. Da li treba bas sve uciti redom?

baze24
Posts: 3
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:10 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by baze24 »

[quote="Nefertiti"]
Da li moze neko, ko je vec polagao finansije, podijeliti informaciju kako izgleda ispit. Ass je rekla da ce dati test, zanima me da li trazi konkretno na testu i ono osnovno ili budu bas sve lekcije obuhvacene, s obzirom da ona lekcija na pocetku "Postanak i povijesni razvoj financija i financijskog prava" meni djeluje preopsirno i pretesko da se sve zapamti, a nije nekako bitna kao npr lekcije o novcu i sl. Da li treba bas sve uciti redom?
[/quote]

ma sve moras uciti redom..........

Nefertiti
Posts: 357
Joined: Thu Oct 01, 2009 6:04 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by Nefertiti »

[quote="baze24"]
[quote="Nefertiti"]
Da li moze neko, ko je vec polagao finansije, podijeliti informaciju kako izgleda ispit. Ass je rekla da ce dati test, zanima me da li trazi konkretno na testu i ono osnovno ili budu bas sve lekcije obuhvacene, s obzirom da ona lekcija na pocetku "Postanak i povijesni razvoj financija i financijskog prava" meni djeluje preopsirno i pretesko da se sve zapamti, a nije nekako bitna kao npr lekcije o novcu i sl. Da li treba bas sve uciti redom?
[/quote]

ma sve moras uciti redom..........
[/quote]

Koliko je logicno da ucim blizu 40str o Hrvatskoj Narodnoj Banci, te bezbroj drugih stranica gdje govori o "hrvatskom gospodarstvu danas", ako stvarno daje iz tih oblasti pitanja na testu pitat cu prodekana za nastavu da li moram uciti o pozitivnom pravu hrvatske ili BiH.

veliki_vezir
Posts: 67
Joined: Sat Sep 26, 2009 11:15 am

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by veliki_vezir »

[quote="Nefertiti"]
[quote="baze24"]
[quote="Nefertiti"]
Da li moze neko, ko je vec polagao finansije, podijeliti informaciju kako izgleda ispit. Ass je rekla da ce dati test, zanima me da li trazi konkretno na testu i ono osnovno ili budu bas sve lekcije obuhvacene, s obzirom da ona lekcija na pocetku "Postanak i povijesni razvoj financija i financijskog prava" meni djeluje preopsirno i pretesko da se sve zapamti, a nije nekako bitna kao npr lekcije o novcu i sl. Da li treba bas sve uciti redom?
[/quote]

ma sve moras uciti redom..........
[/quote]

Koliko je logicno da ucim blizu 40str o Hrvatskoj Narodnoj Banci, te bezbroj drugih stranica gdje govori o "hrvatskom gospodarstvu danas", ako stvarno daje iz tih oblasti pitanja na testu pitat cu prodekana za nastavu da li moram uciti o pozitivnom pravu hrvatske ili BiH.
[/quote

prvi put da se složim sa Vama kolegice.Ja o Hrvatskoj Narodnoj Banci učiti neću a čik bilo neka bude iz toga pitanje.Nije samo fora u tome,jer ću to poglavlje svakako preskočiti ali su problemi u ovim nekim lekcijama gdje se provuče neka stvar tipa izmjene Zakona o obligacijama iz 1994.godine,platna bilanca Hrvatske i tako to

pravnica1982
Posts: 65
Joined: Tue Dec 08, 2009 9:20 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by pravnica1982 »

zdravo.. u pitanju je test sa oko 15-20 pitanja,mislim i ivse cak, uglavnom definicije pojmova,podjele,dopuni, ovisi opet koja si grupa,a ustvari obuhvata sve ono najvaznije za nju i ne dozvoljava polovicne odgovore niti svojim rijecima odgovorene... znaci,strogo knjiga i doslovno citiraj....  :-/
soory sto sam rekla kako i jest ustvari....  [quote="baze24"]
[quote="Nefertiti"]
Da li moze neko, ko je vec polagao finansije, podijeliti informaciju kako izgleda ispit. Ass je rekla da ce dati test, zanima me da li trazi konkretno na testu i ono osnovno ili budu bas sve lekcije obuhvacene, s obzirom da ona lekcija na pocetku "Postanak i povijesni razvoj financija i financijskog prava" meni djeluje preopsirno i pretesko da se sve zapamti, a nije nekako bitna kao npr lekcije o novcu i sl. Da li treba bas sve uciti redom?
[/quote]

ma sve moras uciti redom..........
[/quote]

Nefertiti
Posts: 357
Joined: Thu Oct 01, 2009 6:04 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by Nefertiti »

S obzirom da nisam talenat za ekonomsku terminologiju ionako napamet ucim definicije podjele i sl. :( mene je zanimalo samo hoce li davati pitanja u vezi hrvatske, jer mi to nije bas korektno. Iskreno, ne uci mi se o hrvatskoj kada mi to ne koristi i nemam gdje primjeniti. Ali eto valjda ostaje da vidimo!

pravnica1982
Posts: 65
Joined: Tue Dec 08, 2009 9:20 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by pravnica1982 »

da,razumijem te...  :-)    koliko se ja sjecam mene nije nikad "potrefilo" pitanje u vezi Hrvatske i sl..... i kako mi je poznato vec,nisam nikad ni procitala u testu tako nesto slicno... ali ko zna sto nam je ass pripremila ove godine....  sa srecom nam bilo....  :-)[quote="Nefertiti"]
S obzirom da nisam talenat za ekonomsku terminologiju ionako napamet ucim definicije podjele i sl. :( mene je zanimalo samo hoce li davati pitanja u vezi hrvatske, jer mi to nije bas korektno. Iskreno, ne uci mi se o hrvatskoj kada mi to ne koristi i nemam gdje primjeniti. Ali eto valjda ostaje da vidimo!
[/quote]

Zigurat
Posts: 26
Joined: Thu Dec 17, 2009 4:34 pm

Odg: Finansije i fin. pravo

Post by Zigurat »

Pozdrav.
Eh ovako.Prosle godine kada smo koristili knjigu profesoora Halida Konjhodzica i Vlade Sabljica to je znaci predhodna knjiga Anita nam je rekla da ne ucimo slijedece strane:
-od 15 do 28 str
-od 109 do 119 str
-od 163 do 168 str
-od 205 do 210 str
Mozete naci predhodnu knjigu i uporediti gradivo.Sto se tice ispita nema trta mrta.Posebnu paznju treba obratiti na boldirano gradivo i u principu naderati dobro.Sto se tice skripti ima ih al su slabe.Nisam cuo da se neko s njima bas proslavio.
Ps:Predhodno navedene strane se odnosi na Finansije I.
Pozzzz :D

Post Reply

Return to “Treća godina”