PFTZ: Građansko pravo

Sad ste već na pola puta...
Post Reply
Legally Blonde
Posts: 1250
Joined: Fri Feb 20, 2009 1:39 pm

PFTZ: Građansko pravo

Post by Legally Blonde »

Sve o predmetu Gradjansko pravo.
Last edited by Legally Blonde on Sun Aug 19, 2012 5:29 pm, edited 1 time in total.

lord
Posts: 53
Joined: Thu Jul 02, 2009 1:28 am

Odg: Gradjansko pravo

Post by lord »

imas li skriptu iz g.p II,ono sto je prof. diktiro

pretor_peregrinus
Posts: 84
Joined: Sat Jun 27, 2009 10:50 am

Odg: Gradjansko pravo

Post by pretor_peregrinus »

Ima li  ko slucajeve  iz  gradjanskog :D

nigga
Posts: 162
Joined: Mon Jul 27, 2009 11:37 am

Odg: Gradjansko pravo

Post by nigga »

moze li pomoc sa rjesenjem zadatka u kome prodavac daje kljuceve auta ali ne vrsi predajuu auta  :o293: i odgovor na ono standardno ometanje posjeda i pitanje zasto je odbijen tuzbeni zahtjev po krivom osnovu :confused2:

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Gradjansko pravo

Post by sentinel »

[quote="nigga"]
moze li pomoc sa rjesenjem zadatka u kome prodavac daje kljuceve auta ali ne vrsi predajuu auta  :o293: i odgovor na ono standardno ometanje posjeda i pitanje zasto je odbijen tuzbeni zahtjev po krivom osnovu :confused2:
[/quote]
A moze li postavka "zadatka" i pitanja, da se ljudi koji se s time nisu susreli malo bolje snadju?
Sto se tice auta, ne znam sjecas li se iz rimskog prava necega sto se zove pertinencija. Odnosno, odnosa glavna stvar-pripadak.

nigga
Posts: 162
Joined: Mon Jul 27, 2009 11:37 am

Odg: Gradjansko pravo

Post by nigga »

[quote="sentinel"]
[quote="nigga"]
moze li pomoc sa rjesenjem zadatka u kome prodavac daje kljuceve auta ali ne vrsi predajuu auta  :o293: i odgovor na ono standardno ometanje posjeda i pitanje zasto je odbijen tuzbeni zahtjev po krivom osnovu :confused2:
[/quote]
A moze li postavka "zadatka" i pitanja, da se ljudi koji se s time nisu susreli malo bolje snadju?
Sto se tice auta, ne znam sjecas li se iz rimskog prava necega sto se zove pertinencija. Odnosno, odnosa glavna stvar-pripadak.
[/quote]

kupac A kupuje od prodavaca B auto,pa mu osoba B predaje kljuceve,ali preko noci osoba B ulazi u auto i pokupi neke stvari iz auta,pa sad,da li osoba A ima pravo i na te stvari,jer joj jos nije izvrsena predaja auta,predaja izvrsena tek poslije  :dunno:i ja sam odma poletio da pogledam to u rimu haha ali se ne spominje nista vise

najgore sto nisam stigo na uvid

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Gradjansko pravo

Post by sentinel »

Primjer iz rima:
Da bi se neka stvar smatrala prodanom covjek je mora primiti u svoj posjed, a buduci da netko nekome nije mogao tek tako predati kucu, pa da je ponese u dzepu, onda se predaja kljuceva smatrala objektom koji zavrsava posao, da se tako izrazim. Negdje se moglo i procitati da se kupca mora uvesti u sve prostorije kuce da bi postala njegova, valjda je kasnije uvedeno to sa kljucevima. Ne znam, nisam dugo citao rim.

Nelogicnost 1: Kako bi se auto naknadno predalo ako su kljucevi predani odvojeno?
Nelogicnost 2: Kako je osoba B usla u auto ako je predala kljuceve?

Obrazlozenje zasto jeste/nije smjela osoba uzeti stvari iz auta: Osoba nije smjela iz auta uzeti prvu pomoc ili neku slicna stvar, zbog spomenute pertinencije ili kako bi sada rekli obvezne opreme u autu. Ali ako je zaboravila sako, rukavice ili kondome u autu, onda smije to uzeti. Isto kao sto ne smije uzeti retrovizor, a smije uzeti onog psa sa zadnjeg sjedista sto mase glavom.

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: Gradjansko pravo

Post by Dama Pikova »

[quote="nigga"]

kupac A kupuje od prodavaca B auto,pa mu osoba B predaje kljuceve,ali preko noci osoba B ulazi u auto i pokupi neke stvari iz auta,pa sad,da li osoba A ima pravo i na te stvari,jer joj jos nije izvrsena predaja auta,predaja izvrsena tek poslije  :dunno:i ja sam odma poletio da pogledam to u rimu haha ali se ne spominje nista vise

najgore sto nisam stigo na uvid
[/quote]

Postoji vise nacina predaje stvari, ukljucujuci i simbolicnu predaju (mrsko mi sad traziti tacno kako se zove ovakva vrsta) u ovom slucaju na osnovu kljuceva, ali iako je predaja stvari izvrsena on i dalje ima pravo uzeti stvari iz auta koje nisu pripadak, a to su sve stvari koje ne sluze redovnoj upotrebi glavne stvari, odnosno auta. Kao sto gore sentinel kaze nece moci uzeti volan, mjenjac i sl. jer isti logicno sluze redovnoj upotrebi auta, ali moze uzeti sve ono sto se ne smatra pripadkom jer je on i dalje vlasnik tih stvari.
Sad je pitanje sta je uzeo i da li se to definise kao pertinencija, tj. pripadak ili ne :f010:

nigga
Posts: 162
Joined: Mon Jul 27, 2009 11:37 am

Odg: Gradjansko pravo

Post by nigga »

cojk B je kao imo rezervne pa zato ta druga nelogicnost sentinel  :mrgreen: a prva nelogicnost stoji i  :d055:
dama pikova,shvatio i od tebe  :mig: hvala obome puno  :mig: :d055: opet moram rec ko da niste sa mog faxa,jer ovdje prof  :tuga: iz glave odasilje informacije jer nema knjige i otezava sve  :o293: :d055:

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Gradjansko pravo

Post by sentinel »

Eto, jedva cekam da dodjem na drugu godinu, da razvalim gradjansko. :D

A Dama Pikova i nije sa naseg fakulteta. Ona samo gura nos gdje mu nije mjesto. :D (:kiss:)

Post Reply

Return to “Druga godina”