PFTZ: Institucije rimskog prava

Za naše brucošice i brucoše. Vama je pomoć najpotrebnija...
miss
Posts: 105
Joined: Mon Jul 06, 2009 4:24 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by miss »

Ma 8.10 je usmeni iz Rima,za prvu godinu,ima na oglasnoj!

Bellatrix
Posts: 506
Joined: Mon Jul 06, 2009 9:21 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by Bellatrix »

Ja sam napisala da je u srijedu jer je Hamid tako u subotu na ispitu rekao.Ali ako je izaslo na oglasnoj onda je 8.10. tacan datum

Legija
Posts: 17
Joined: Tue Oct 06, 2009 10:00 am

Odg: Institucije rimskog prava

Post by Legija »

Rim II - Pitanja za usmeni!

Pravne cinjenice
· Pravni posao (samo def)
· Vrste pravnih poslova (obavezno primjer),
· Sadrzaj pravnog posla,
· Nevaljanost pravnih poslova- razlika izmedju nistavosti i pobojnosti,
· Definicija obaveze,
· Razlike izmedju stvarnih i obveznih prava,
· Pravni sadrzaj obaveza (dare,facere,praestare-svaki objasniti),
· Alternativne i genericke obveze,
· Kontraktna i deliktna odgovornost - objasniti svaku,
· Stepeni krivnje (dolus,casus,culpa-vrste culpe),
· Subjekti obaveza - razdjeljene i solidarne,
· Cesija,
· Kontrakte sve - verbalne uglavnom da nabrojis i objasnis stipulaciju, tako i za literalne samo nabrojati, kod ostalih nabrojati i nekad da objasnis neki nauci i one akcije u svakom, pojam realnih, konsenzualnih i inominatnih kontrakata,
· KUPOPRODAJNU POGODBU DOBRO NAUCITI TU JE UGLAVNOM OBARAO (kupceve obveze i prodavceve!!!), EVIKCIJA!!!
· Obveze iz kvazikontrakata - sta su, nabrojati ih i njihov pojam,
· Delikte - pojam, podjela na privatne i po honorarnom pravu i od podjele pojmove (npr.rapina, furtum, pa sad sta znace), jednom je pitao i kvazidelikte,
· Kod nasljednog prava pita samo podjelu naslednih redova po civilnom pravu, pretorskom, po justinijanovom (najvise ovo zadnje) uglavnom samo da ih nabrojis, nista objasnjenje,
· Nistavost i opoziv oporuke,
· Legati sta su i nabrojati.

Medina
Posts: 9
Joined: Mon Sep 28, 2009 8:03 am

Odg: Institucije rimskog prava

Post by Medina »

koliko je tezak taj rim, mislim kolika je mogucnost da se polozi?! i kakva je ta dzeneta? ja sam cula da je zovu dzehenema :S

jaca_989
Posts: 122
Joined: Tue Sep 22, 2009 11:00 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by jaca_989 »

[quote="Medina"]
koliko je tezak taj rim, mislim kolika je mogucnost da se polozi?! i kakva je ta dzeneta? ja sam cula da je zovu dzehenema :S
[/quote]


dzeneta je kraljica..nema bolje asistentice na fakuletetu..samo ispolazi sve kolokvije,budi redovna i aktivna na vjezbama i dobra ocjena zagarantovana...
a sto se tice Institucija Rimskog prava,to odmah polazi na prvom roku,ne ostavljaj za kasnije,bice ti teze

veliki_vezir
Posts: 67
Joined: Sat Sep 26, 2009 11:15 am

Odg: Institucije rimskog prava

Post by veliki_vezir »

ako neko sazna kad je usmeni za rimsko pravo I i II neka napiše

Medina
Posts: 9
Joined: Mon Sep 28, 2009 8:03 am

Odg: Institucije rimskog prava

Post by Medina »

dzeneta je kraljica..nema bolje asistentice na fakuletetu..samo ispolazi sve kolokvije,budi redovna i aktivna na vjezbama i dobra ocjena zagarantovana...
a sto se tice Institucija Rimskog prava,to odmah polazi na prvom roku,ne ostavljaj za kasnije,bice ti teze
[/quote]

ok, nadam se da je tako, ipak cu te poslusat.... hvala :f040:

miss
Posts: 105
Joined: Mon Jul 06, 2009 4:24 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by miss »

I polozi Rim na kolokvijima,da ti samo upise ocjenu u januaru,a ne da ga vuces taj usmeni kao ja od aprila,i sad mi od njega ovisi hocu li ocistit godinu ili obnovit,jer je uslovni predmet!A Dzeneta je najbolja asistentica! :)

Bellatrix
Posts: 506
Joined: Mon Jul 06, 2009 9:21 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by Bellatrix »

Za prvu godinu usmeni iz institucija rima je u cetvrtak u 16 sati,a ako se desi da se nekim studentima poklapa termin iz usmenog iz institucija rm i nekog drugog ispita,ti studenti trebaju da dodu u petak u 8 sati,a za studente koji polazu Rimsko pravo I i II usmeni ispit je u petak u 8 sati

miss
Posts: 105
Joined: Mon Jul 06, 2009 4:24 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by miss »

Hvala na informaciji!Nek su nas odvojili,da mi ne cekamo dok druga godina zavrsi :)

Post Reply

Return to “Prva godina”