Promotivni plakat Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru za prvu ljetnu školu o metodologiji političkih nauka, koju zajedno organiziraju sa IPSA-om (International Political Science Association) u julu, postao je predmet brojnih reakcija.

Na plakatu, koji je objavljen na zvaničnoj stranici fakulteta i na Facebook stranici, primijećena je svojevrsna intervencija autora, koja je munare džamija iza Starog mosta pretvorila u nešto što nikako ne liči na munare. Također, izostale su i kupole koje su karakteristične za džamije, prenosi Klix.

S obzirom na to da je Filozofski fakultet poznat po humanističkim naukama, ovakva intervencija izazvala je oštru osudu. Usporedbom s fotografijom Starog mosta iz slične perspektive koja je prikazana na plakatu, daje naslutiti da građevine prikazane na slici arhitektonski ni malo ne nalikuju na džamije.

Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Sanel Kajan, izrazio je hitnu potrebu za reakcijom:

– Sveučilište u Mostaru mora ukloniti lažirani plakat do sutra u podne! Dobili su naredbu nadležnih s viših nivoa. Moramo reagovati na sva njihova podmetanja, laži i prevare.

Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru uklonio džamije koje se vide iza Starog mosta na plakatu za Ljetnu školu

Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru uklonio džamije koje se vide iza Starog mosta na plakatu za Ljetnu školu

Sveučilište u Mostaru, ako je suditi prema Kajanovim riječima, ima rok do sutra u podne da reaguje na naredbu nadležnih i ukloni kontroverzni plakat sa svih zvaničnih kanala. Ovaj događaj izazvao je zabrinutost među građanima Mostara te postao tema rasprava o poštovanju kulturne raznolikosti i pravilnom predstavljanju vjerskih simbola.

Podsjećamo, sredinom januara pojavila se još jedna kontroverza vezana za Mostar, koja se odnosi na potpredsjednicu Evropske narodne stranke (EPP) i članicu Odbora za kulturu i obrazovanje EP Željanu Zovko i njeno predstavljanje nematerijalne i materijalne baštine Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine u Evropskom parlamentu.

Ovaj događaj izazvao je također brojne kontroverze, posebno zbog nazivanja Starog mosta u Mostaru “hrvatskom kulturnom baštinom”, što se može vidjeti i na vizualu u kojem se, pored dubrovačkih zidina, nalazi i fotografija Starog mosta u Mostaru, ali se nigdje ne spominje kulturna baština BiH, nego samo kulturna baština Hrvatske.