Ferijalna praksa u FBiH: Kako poslodavci mogu angažovati studente?

Ferijalna praksa u Federaciji BiH odnosi se na program privremenog zapošljavanja učenika i studenata tokom raspusta.
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke nastavlja s intenzivnim aktivnostima na prikupljanju informacija i stvaranju uvjeta za organizaciju ferijalne studentske prakse u Federaciji Bosne i Hercegovine, značajnoh programa za studente, jer im omogućavaju primjenu stečenih znanja u realnom radnom okruženju, što im pomaže pri prelasku iz obrazovnog procesa na tržište rada.
Ferijalna praksa se organizira tokom zimskog i ljetnog raspusta i traje do 20 radnih dana. Studenti mogu samostalno kontaktirati poslodavce u skladu sa svojim obrazovnim profilom i podnijeti molbu za praksu. Po završetku, dobijaju odgovarajuću potvrdu koja može biti korisna pri zapošljavanju.
Šta je ferijalna praksa i ko je može obavljati?
Ferijalna praksa u Federaciji BiH odnosi se na program privremenog zapošljavanja učenika i studenata tokom raspusta, s ciljem sticanja radnog iskustva, dodatne zarade i pripreme za tržište rada.
Ferijalnu praksu mogu obavljati srednjoškolci koji su završili treći ili četvrti razred i žele steći radno iskustvo tokom ljetnog raspusta i studenti koji žele raditi privremene poslove tokom ljeta ili drugih perioda kada nemaju obaveza na fakultetu, prenosi Tuzlainfo.ba.
U Federaciji BiH, ferijalna praksa nije strogo definisana posebnim zakonom, ali se odnosi na privremene i povremene poslove koji se regulišu Zakonom o radu FBiH i drugim relevantnim propisima.
Poslodavci koji angažuju srednjoškolce i studente po ovom osnovu su obavezni zaključiti ugovor o radu na određeno vrijeme ili ugovor o privremenim i povremenim poslovima s ferijalnim radnikom, osigurati minimalne uslove rada, uključujući zaštitu na radu i poštivanje radnog vremena i prijaviti radnike nadležnim institucijama ako angažman traje duže od 15 dana.
Gdje se najčešće koristi ferijalna praksa?
Najčešće se ferijalna praksa nudi u sektorima ugostiteljstva i turizma, trgovine, administrativnih poslova te proizvodnje i skladištenja. Osim što omogućava sticanje radnog iskustva, ona donosi i finansijske benefite studentima, pomažući im da zarade džeparac ili pokriju troškove školovanja. Također, ovakav rad razvija radne navike i omogućava bolje razumijevanje poslovnog okruženja.
Za pronalazak ferijalnog posla studenti mogu pratiti oglase poslodavaca, obratiti se Službi za zapošljavanje ili studentskim centrima, kao i direktno kontaktirati firme koje imaju potrebu za dodatnim radnicima tokom ljetnog perioda.
Ministarstvo ove godine dodatno širi kontakte s privrednim i uslužnim subjektima kako bi omogućilo praksu studentima tehničkih nauka, poljoprivrede, hemijskih i prehrambenih tehnologija, ekonomije i saobraćaja. U protekloj godini, Ministarstvo je uspostavilo kontakte s gotovo 200 poslovnih subjekata iz sektora zdravstva, kulture i državne službe, a 115 institucija iskazalo je spremnost da primi studente na praksu.
STUDOMAT.BA