
Bez obzira jeste li u potrazi za prazničnim čarolijama, emotivnim pričama ili napetim avanturama, ovi filmovi obećavaju da će obogatiti vaš decembar i pružiti vam nezaboravna filmska iskustva.
Dok decembar nosi sa sobom hladne temperature i bljesak prazničnih svjetala, ništa ne može bolje upotpuniti te trenutke od dobro odabranih filmova. Donosimo vam deset filmskih naslova koji će vam pružiti toplinu i uzbuđenje tijekom zimske sezone. Pripremite se za zimsku čaroliju na velikom ekranu!
1. Leave the World Behind
Porodica uživa u mirnom odmoru u iznajmljenoj kući kada im se neki neželjeni posjetitelji najave da svijet dolazi kraju. To je visokokonceptualna ideja filma “Knock at the Cabin” M. Night Shyamalana, koji je izašao u februaru, a također je i premisa filma “Leave the World Behind”, još jednog apokaliptičnog trilera adaptiranog iz romana. Dolazi iz medijske kompanije Baracka i Michelle Obame, Higher Ground Productions, a glavne uloge igraju Julia Roberts i Ethan Hawke kao par na odmoru, te Mahershala Ali kao misteriozni muškarac koji se pojavi sa svojom kćerkom Myha'la Herrold.
2. Rebel Moon
Prije deset godina, Zack Snyder je predstavio koncept za film iz svijeta Ratova Zvijezda. Režiser filmova 300 i Čuvari snova želio je napraviti epsku priču u stilu Sedam Samuraja smještenu u svemiru Ratova Zvijezda, ali bez poznatih likova. Lucasfilm ga je odbio, i Snyder je nastavio raditi na filmu Liga pravde i Armija mrtvih. No sada je konačno razvio taj koncept u vlastitu svemirsku operu u kojoj igraju Sofia Boutella, Djimon Hounsou i Charlie Hunnam. “Rebel Moon” još uvijek podsjeća na Ratove Zvijezda, ali ima vlastiti fikcionalni univerzum koji će biti otkriven kroz nekoliko filmova.
3. Wonka
“Paddington 2” je pohvaljen kao jedan od najboljih porodičnih filmova svih vremena. Sada su se njegov režiser, Paul King, i scenarista, Simon Farnaby, okrenuli drugom voljenom britanskom liku iz dječje knjige, Willy Wonki iz Roalda Dahlova “Charlie i tvornica čokolade”. U ovom mjuziklu, Wonka (Timothée Chalamet) otvara svoju prvu slastičarnicu uz pomoć Oompa-Loompe kojeg tumači Hugh Grant. King je rekao Ben Travisu u Empire magazinu da je ideja za ovu čudnu glumačku postavu došla “vraćanjem knjizi, čitanjem svih tih pjesama, slušanjem njihovog glasa kao cinika, sarkastičnog, okrutnog, smiješnog, ali zlobnog glasa.
4. Aquaman and the Lost Kingdom
“Aquaman” je bio najveći hit svih DC-ovih nedavnih superherojskih blokbustera, ali mnogo vode je proteklo ispod mosta od njegovog izlaska 2018. godine. DC univerzum trenutno prolazi kroz reboot sa novim glumcima, novim likovima i novim kontinuitetom, pa bi ovaj dugo odgođeni nastavak “Aquaman and the Lost Kingdom” već mogao djelovati kao relikt iz ranijeg doba. Momoa se vraća kao Arthur Curry, kralj Atlantide, uz Patricka Wilsona kao svog polubrata, Amber Heard kao djevojku, Nicole Kidman kao majku i Yahyu Abdul-Mateena II kao svog arhi-neprijatelja, Manta. Ali hoće li gledatelji biti zainteresirani s obzirom da je DC ostavio Arthura iza sebe? Režiser filma, James Wan, vjeruje da hoće.
5. The Iron Claw
“The Iron Claw” ima u glavnim ulogama Zaca Efrona, Jeremyja Allena Whitea (The Bear) i Harrisa Dickinsona (Triangle of Sadness) – iako ih možda ne biste prepoznali. Uobičajeno vitki glumci nabacili su nevjerojatne količine mišića kako bi igrali tri člana obitelji Von Erich, poznate wrestlerske obitelji iz Teksasa u 1980-ima. Zac Efron pruža transformacijsku izvedbu koja je njegov najbolji rad kao glumca. Uzbudljivo, duboko emocionalno i snažno.
6. American Fiction
Jedan od najhvaljenijih filmova godine, “American Fiction” ima Jeffreyja Wrighta kao autora koji je umoran što ga marginaliziraju samo zato što je crn. Da stvari budu frustrirajuće, drugi crni autori postižu prodaju i nagrade koje on želi, ali samo ako pišu nasilne, jedva pismene priče o geto životu. Kao gorak vic, on sam napiše takav roman pod pseudonimom – i odjednom ima bestseler. Scenarist i redatelj “American Fiction”, Cord Jefferson, napravio je izvrstan debitantski igrani film.
7. The Boy and the Heron
Hayao Miyazaki je venerirani osnivač najpoznatije japanske animacijske kompanije, Studio Ghibli, i redatelj remek-djela poput “Moj susjed Totoro” i “Hodajući dvorac”. Sada u dobi od 82 godine, rekao je da će njegov najnoviji film, “The Boy and the Heron”, biti njegov posljednji. I, kako Caryn James ističe u svojoj recenziji za BBC Culture, osjeća se kao da je u ovom filmu stavio sve ključne motive iz svojih prethodnih djela u jedno sveobuhvatno remek-djelo. Počevši s bombardiranjem Tokija tokom Drugog svjetskog rata, priča se prvo seli na selo, a zatim u čarobni svijet sličan “Spirited Away”.
8. Eileen
“Eileen” je adaptiran prema nagrađivanom romanu Ottessa Moshfegha (koji je scenarista), iako ga biste mogli zamijeniti za Hitchcockov film temeljen na romanu Patricije Highsmith. Radnja se odvija u Massachusettsu 1964. godine. Thomasin McKenzie ima naslovnu ulogu žene koja živi s zlobnim, ocem alkoholičarem (Shea Whigham) i radi u zatvoru za maloljetnike. Svoje snove i želje čuva zaključane sve dok se glamurozna plavuša-psihologinja (Anne Hathaway) ne pridruži osoblju zatvora.
9. Poor Things
Posljednja saradnja Yorgosa Lanthimosa s Emmom Stone bila je “Omiljena”, vrlo čudna, vrlo nepristojna i vrlo smiješna varijacija na britansku kraljevsku dramu. Stone je na zabavan način Bella, žena koja je vraćena u život u viktorijanskom Londonu od strane ludog znanstvenika (Willem Dafoe). Bez sjećanja na svoje prethodno postojanje, kreće na razuzdano putovanje Europom, slomivši srca i konvencije gdje god ide. – Ovdje je uspio stvoriti urnebesno smiješno djelo koje nudi društveni komentar bez moraliziranja i čini nemoguće čudnovato vjerodostojnim, kaže Raphael Abraham u Financial Timesu.
10. Anselm
Prošli su dani kada se očekivalo od Hollywooda da stavljamo 3D naočare svaki put kad gledamo novi blockbuster, ali nisu svi odustali od te tehnologije. Jedan od predanih zagovornika je Wim Wenders, redatelj filmova “Nebo nad Berlinom” i “Buena Vista Social Club”. Koristio je 3D u filmu “Pina”, svom portretu Pina Bausch, koreografkinje, a sada ga ponovno koristi kako bi istražio život i rad njemačkog umjetnika Anselma Kiefera. 3D omogućava gledateljima da istraže Kieferove ateljee i instalacije. – Potpuno smo uronjeni na način na koji bi to bili posjetitelji, možda čak i više, jer je kamera postavljena na dronove i platforme, a film uvijek potiče da uđete u modus razgledavanja katedrale, kaže Peter Bradshaw u The Guardianu.
STUDOMAT.BA