zavrsetak studija

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
lawman
Posts: 6
Joined: Fri Oct 16, 2009 4:43 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by lawman »

Mislim da ce diplome biti izjednacene, a zasto ne bi bile uostalom?
A svi kolege koje jos uvijek ;) studiraju po starom sistemu koji je kao toliko tezi, za vas imam prijedlog. Pocnite ispocetka po bolonji :mrgreen: kad je vec lakse, vi cete to u tren oka :kava:

mecoberbo
Posts: 89
Joined: Tue Aug 11, 2009 6:03 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by mecoberbo »

interesuje me ima li iko novih informacija po ovom pitanju diploma, jer kako sam cuo kolege su dobile diplomu bachelor ali su navodno na birou zavedeni kao dipl. pravnici VII stepen. Jedino sto jos nisam cuo da se neko zaposlio tj. da li i poslodavci tretiraju kolege koji su zavrsili kao pravnike po starom sistemu. Ako neko ima novih informacija a sigurno ima od nekoga ko je vec zavrsio molim vas nek post-a da se utjesimo :D

elSaik
Posts: 709
Joined: Sat Feb 21, 2009 6:38 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by elSaik »

Mislim da je kod nas na Pravu drugačije nego na većini drugih fakulteta iz prostog razloga što mi nemamo trogodišnji studij već četverogodišnji. Kod nas nije ništa drugo učinjeno do udvostručen broj predmeta, tj. od dvosemestarskih napravljeni jednosemestarski. Isti profesori, isto gradivo, isto vrijeme. Tako da - bit ćemo tretirani kao i starosistemaši koji završe 4 godine, samo što je potpuno besmislena sva ta priča o "istom tretiranju" kada su u pitanju dva potpuno različita sistema koja se ni po čemu ne bi trebala upoređivati.

Posao svakako dobijaju oni sa štelom.

gaius
Posts: 22
Joined: Fri Sep 04, 2009 10:55 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by gaius »

koliko sam uspio upratiti problem sa Bolonjom najprije je problem bilo to što se diplome nisu priznavale kao diplome VII stepena.. posve jasno da je to bila glupost.. ali eto izgleda prošlo je.. a ako dobro razumijem (a nadam se da nisam) sada je problem što se "bolonjske diplome" tretiraju jednako kao diplome VII stepena?

ako sam dakle dobro razumio (a nadam se da nisam) studentima koji su diplomirali po bolonji bi trebalo obezbjediti nešto drugo i drugačije - jer se ne može upoređivati sa starim sistemom? ono - sudije na privrednom odjeljenju OS podjeljeni u dva pododjela - bolonjci i nebolonjci  :cupo: :cupo:

prigovori studenata u pogledu bolonje su išli za tim da su predmeti udvostručeni (u smislu broja) a da su zapravo to iste stvari.. također mi se čini da ste dobili gomilu besmislenih predmeta (totalno promašenih naziva tipa: bosansko "komparativno" pravo, moderne pravne kodifikacije) bitnih za pravnika u bilo kojoj oblasti koliko i hadronski razbijač atoma (ili kako već) u gepeku fabije 1,2 benzinca sa felgama od 15 cola..

šta je sad problem?

Legally Blonde
Posts: 1250
Joined: Fri Feb 20, 2009 1:39 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by Legally Blonde »

Kolega gaius ja koliko vidim... vi ne vidite.
Kolega je napisao da je čuo da su nas IPAK upisali kao VII stepen na bioru, ali da nije siguran...
Nije od nas niko tražio da nas kao doktore nauka tretiraju, niti su potrebne podjele bolonjci i stari sistem u praktičnom radu...toga smo se mi, bolonjci upravo i bojali...da na kraju ne bude da su nae diplome manje vrijedne od ovih po starom sistemu. Izgleda da su nam ipak priznali VII stepen  :f035: , što je super... samo još da neko poslodavcima objasni da je to isto kao i stare diplome i da ljudi ne misle da smo mi degeni koji su izašli sa Prava učeći iz bojanki...  :kava: Eto toliko...

Inače, post nije usmjeren protiv nekoga ili nečeg konkretno...ali to da su prve generacije bolonjaca zeznute, jesu sigurno... i nema tu dalje priče.
Ja nikom ne bih poželjela da studira kako sam ja studirala 4. godine po bolonji... Havarija teška! :sismis: :sismis: :h055:

gaius
Posts: 22
Joined: Fri Sep 04, 2009 10:55 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by gaius »

istina je bez naočala i ne vidim dobro ali sam odgovarao na post kolege El Saik, koji ako sam dobro razumio, upućuje na svojevrsno neslaganje sa jednakim tretiranjem bolonjaca i nebolonjaca.. jer kao to je nešto što se ne može porediti.. možda nisam razumio dobro, ali to mi inače teže ide i sa naočalima..

svi sa završenim studijem trebaju biti tretirani jednako... ne ulazim u "težinu" studija (iako bih imao štošta reći o tome) jer nije tema.. ali vi ste i dalje pravnici.. kao i oni pravnici koji su u prošlom vijeku studirali po nekom drugom programu (o samoupravljanju i sličnim glupostima).. itd.. itd.. po meni je posve besmisleno praviti distinkciju na formalnom nivou (zvanja itd..)... napredak treba biti suštinski (kvalitetnije obrazovanje, ukidanje polaganja ispita na dosjelost, bolji output sa fax-a) a ne formalni (zvao se ti dipl. pravnik, bachelor brava ili gemifufna iuris)

po meni je stupidarna ideja, potreba da se mijenja naziv stečenog zvanja.. za prohodnost su bile dovoljne višejezične diplome - ako išta znače.. ovako se troše godine na pitanje kako se imate nazivati (pa to stvori haos pri zapošljavanju) iako ste isto ono što je recimo i moja generacija..

elSaik
Posts: 709
Joined: Sat Feb 21, 2009 6:38 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by elSaik »

Ja se nisam požalio ni na šta. Istakao sam samo da je, za razliku od drugih fakulteta kojima je studij po starom sistemu trajao 4, a po Bolonji 3  godine, pa se sukladno tome javlja problem "priznavanja" i "tretiranja", te "rangiranja" diploma u odnosu na stari sistem, na Pravu situacija takva da nije došlo do smanjivanja godina niti ubrzavanja procesa sticanja diploma već samo do udvostručavanja predmeta, tj. prepolovljavanja starih predmeta, pa ne vidim ni da bi trebalo biti problema pri "tretiranju" bolonjskih diploma jer se i u jednom i u drugom sistemu učilo i naučilo (makar u teoriji) isto.

A moj komentar besmislenosti "tretiranja"  i upoređivanja diploma se odnosi na to da su u pitanju dva različita sistem gdje je drugi mijenja onaj prvi i nema smisla pričati priče tipa "jel ovo ko ono staro", jer staro lagano nestaje, i za koju godinu neće biti te priče jer starog više neće ni biti, bit ćemo samo Bolonjci, koji tad, ako Bog da, neće predstavljati nikakvu naučnofantastičnu pojavu već svakodnevnu realnost.

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: zavrsetak studija

Post by Dama Pikova »

Ostaje pitanje kako će onda nazivati sadašnje brucoše nakon njihovog završenog trogodišnjeg školovanja, jer su oni po sistemu 3+2.
A sigurno u tri godine neće prelaziti isto gradivo koje smo mi sadašnji bolonjci, a ni stari sistem, prelazili u naše 4 godine.
I meni je zbog toga sasvim besmisleno da mi po sistemu 4+1 dobijamo ove bolonjske diplome (sa zvanjem bachelor i dilemom jesmo li VII stepen), jer bi logički onda to značilo da će za 3 godine ovi trogodišnji diplomanti na pravu biti izjednačeni s nama, tj. mi spušteni na njihovo trogodišnje znanje.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: zavrsetak studija

Post by MarcusTulliusCicero »

Koja je prva generacija hibrida? 2005/2006.?

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: zavrsetak studija

Post by Dama Pikova »

Trebalo bi da jeste.

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”