zavrsetak studija

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
ribica
Posts: 14
Joined: Wed Mar 04, 2009 5:58 pm

zavrsetak studija

Post by ribica »

Konacno smo pri kraju studija, i vrijeme je da pocnemo razmisljati o postdiplomskom studiju. Ali prije toga mislim da se treba aktuelizirati pitanje naseg statusa po okoncanom studiju. Ja licno mislim da nije uredu da imamo nizu spremu od starog sistema, a nisam cula nikakve pouzdane informacije o tome. Ako neko ima bilo kakav podatak o tome i o postdiplomskom studiju, molim vas recite...Hvala!

dulic84
Posts: 3
Joined: Wed Jul 22, 2009 2:22 am

Odg: zavrsetak studija

Post by dulic84 »

Ja se nebih slozio sa time da trebamo imati isti status jer znamo svi kako je bilo ici po starom a kako po novom sistemu!!!

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: zavrsetak studija

Post by MarcusTulliusCicero »

[quote="dulic84"]
Ja se nebih slozio sa time da trebamo imati isti status jer znamo svi kako je bilo ici po starom a kako po novom sistemu!!!
[/quote]

Kako? Objasni nam malo bolje.

mecoberbo
Posts: 89
Joined: Tue Aug 11, 2009 6:03 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by mecoberbo »

U pravu je covjek, po starom je bilo lakse :D lol kako volim kad neko lupa ovako gluposti da mu je teze a nije ni vidio kako je sad. Isto je jarane moj samo imas po pola neke ispite koji su bili jedan na starom sistemu ali uz to imas i neke nove na kojim te lijepo peglaju, al ako neces ucit nes polozit ni da je na 10 dijelova. Manje pametovanja, a vise argumenata trebo bi pogledat fino koje sve ispite imamo po novom od 1. do 4. pa ces vidjet da nam ne fali nista osim engleskog i sudske medicine a to je ruku na srce i nepotrebno. Kao kompenzaciju imamo neke druge nove koji su cak i tezi za polozit. Znaci, trebamo imat barem isti status kao po starom.
Last edited by mecoberbo on Tue Sep 22, 2009 1:07 am, edited 1 time in total.

enko751
Posts: 4
Joined: Fri Sep 25, 2009 5:55 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by enko751 »

Novom bolonjez sistemu treba uvesti Diplomski rad, jer kako sam cuo tu se ocjene dobijaju kroz neke domace zadace, javljanja na predavanju...., ko u osn. skoli :P. Nadjite na netu zasto se u Njemackoj ukida taj hibridni sistem

lost_freak
Posts: 9
Joined: Fri Sep 25, 2009 6:13 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by lost_freak »

kakva bolonija...i sad je kao po starom sistemu po boloniji ako vise ljudi pada na ispitu onda nije do studenata vec do profesora a kod nas paduu i padaju  :@

mecoberbo
Posts: 89
Joined: Tue Aug 11, 2009 6:03 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by mecoberbo »

Hehe nema sta, kolege po starom sistemu se nikakvim argumentima ni dokazima ne moze uvjeriti da se radi prakticno o istom sistemu sto se tice ucenja i polaganja, s tim sto su ispiti podijeljeni po pola (neki jesu, neki nisu ). Najbolje je da mi po bolonji studiramo po 15 godina i da svi dobijemo neke djecije diplome pa da nam ne daju radit, a vama po starom nek daju zvanje doktora jer imate najbolji sistem na svijetu. Znam da ukidaju taj hibridni sistem i to je dobro, al ne mozes ti sad jaro nama ne dat da radimo a placamo, ucimo i gubimo godine zbog lose procjene. Nek promijene kad ove generacije zavrse inace nece nikome biti dobro a ni posteno.

Leckey
Posts: 4
Joined: Wed Sep 30, 2009 11:39 am

Odg: zavrsetak studija

Post by Leckey »

[quote="mecoberbo"]
Hehe nema sta, kolege po starom sistemu se nikakvim argumentima ni dokazima ne moze uvjeriti da se radi prakticno o istom sistemu sto se tice ucenja i polaganja, s tim sto su ispiti podijeljeni po pola (neki jesu, neki nisu ). Najbolje je da mi po bolonji studiramo po 15 godina i da svi dobijemo neke djecije diplome pa da nam ne daju radit, a vama po starom nek daju zvanje doktora jer imate najbolji sistem na svijetu. Znam da ukidaju taj hibridni sistem i to je dobro, al ne mozes ti sad jaro nama ne dat da radimo a placamo, ucimo i gubimo godine zbog lose procjene. Nek promijene kad ove generacije zavrse inace nece nikome biti dobro a ni posteno.
[/quote]


Svaka cast. Ja studiram po starom sistemu, i nerviraju me pojedino Bolonjci koji samo kukaju a ne uce, ali isto tako na vama su se zaista "slomila kola". Pozdrav.

mecoberbo
Posts: 89
Joined: Tue Aug 11, 2009 6:03 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by mecoberbo »

Mene nerviraju svi koji koji kukaju, i bolonjci i oni po starom sistemu. Treba sjest i ucit bez obzira na sistem. Nadam se da ce status rijesit da ne ide na stetu niti jedne generacije. Pozz
Last edited by mecoberbo on Thu Oct 01, 2009 2:07 pm, edited 1 time in total.

Legally Blonde
Posts: 1250
Joined: Fri Feb 20, 2009 1:39 pm

Odg: zavrsetak studija

Post by Legally Blonde »

Bez obzira na prednosti i mane i "starog" i " bolonjskog" sistema kod nas na faxu, ne treba praviti razlike izmedju diploma bolonjaca i onih po starom ... Ipak je na kraju biotno da smo svi polozili manje-vise iste ispite i da ne id uvijek na stetu studenata.  :kava:
Mene vise uznemirava pomisao na to da bi se mogla desiti situacija npr. da za par godina imamo ljude koji su npr na Univerzitu u SA Pravo zavrsavali za 4 god +1 (bolonja) a iste te diplome npr. u Ze da dobiju za 3 godine. (+2)... Kao da nismo u istoj drzavi...
Tako je sada sa ekonimijom... Ekonomija u SA 3 god +2 master , a u ZE idu 4 god za istu tu diplomu +1 master ...
tek znaci (ako) upises master i zavrsis dodjes na isto.
Ali eto...draga nasa BiH...  :dunno:

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”