PFSA: Struktura prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lucky Strike
Posts: 498
Joined: Sat Feb 21, 2009 11:18 pm

Odg: Struktura prava

Post by Lucky Strike »

Najtezi predmet,bar meni,odustao sam od ucenja ove gluposti  :e006:

zdravko_l
Posts: 109
Joined: Thu May 21, 2009 7:53 pm

Odg: Struktura prava

Post by zdravko_l »

[quote="am3l"]
trebal sistematizaciju ucit  :e006: :e006:
[/quote]

i mene to jako zanima,daj kolege iz druge smjene smiluj te se i reci te nam treba li to uciti???????
...ionako me duga noc ceka :o293:

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Struktura prava

Post by MarcusTulliusCicero »

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Ukupno 18 ili 19 pitanja, a radi se 30 minuta. Sva pitanja su na zaokruzivanje i dopunjavanje, a zadnje je esejsko (elementi pravne norme, kategorizacija, tumacenje, argumentacija). Bilo je stvari i iz Viskovica i iz Perica, dosta latinskih izraza...  

U principu, lakse je uraditi ovo zadnje esejsko nego ova zaokruzivanja. Dzaba ti 3 ponudjena odgovora, kad je pitanje iz naftalina.
[/quote]

Citirat cu sam sebe. Sve vam pise kako je bilo...

Lavri
Posts: 92
Joined: Sun May 31, 2009 7:47 pm

Odg: Struktura prava

Post by Lavri »

[quote="Lavri"]
Kako se rade tumacenja i argumenti :(...moze li neko objasniti kroz neki primjer...hvala unaprijed
[/quote]
a hoce li ko ovo pojasnit ili objasniti

Eternal
Posts: 78
Joined: Sat May 02, 2009 11:04 am

Odg: Struktura prava

Post by Eternal »

[quote="Lavri"]
[quote="Lavri"]
Kako se rade tumacenja i argumenti :(...moze li neko objasniti kroz neki primjer...hvala unaprijed
[/quote]
a hoce li ko ovo pojasnit ili objasniti
[/quote]
Dragi moj,pa to smo radili čitav božiji semestar i ti sad pitaš u junu da ti to netko objašnjava.Em što niko nema živaca da piše ovdje romane ,em što sve lijepo imaš u knjizi ,em što si trebao biti na predavanjima,em,em....

Nessa
Posts: 434
Joined: Wed May 27, 2009 11:00 am

Odg: Struktura prava

Post by Nessa »

eh ovako... sistematizaciju en treba ucit, tek onako procitat jer se trazi kod analiziranja norme da navedes kojoj grani prava pripada... sto se tice argumenata (to mi je objasnjeno 2 sata pred ispit i cini mi se da jedino znam jer su ostala pitanja, kao sto marcus kaze, iz naftalina)

ARGUMENTUM A CONTRARIO: npr kaze norma "Svi koji napuste svoju maloljetnu nemocnu djecu kaznit ce se kaznom zatvora od toliko i toliko", tu kazes da je ovaj argument svi oni koji nemaju djecu ili ne napuste djecu

ARGUMENT ANALOGIJE(SLICNOSTI): npr kaze norma da je zabranjeno ubistvo pistoljem, tu se prema ovom argumentu odmah podrazumjeva da je zabranjeno ubistvo tupim predmetom, nozem... bla bla ali mi rece cura da se ne moze niposto koristiti u KZ (iako sam ovdje kao primjer navela KZ)

ARGUMENTUM A MINORI AD MAIUS (OD MANJEG NA VECE): npr kaze zabranjeno ubistvo iz nehata odmah se podrazumjeva da je i namjerno

ARGUMENTUM A MAIORI AD MAIUS: meni su to nes objasnjavali preko drzave i entiteta al ne kontam pa se obratite nekom dr :D

ARGUMENT AUTORITETA: po samoj definiciji se podrazumjeva da se radi o citiranju misljenja nekog big deal lika tipa Aristotel ali koliko sam skuzila takve norme nam ne daje (ako neko moze nek navede neku takvu normu, if it exists)

ARGUMENT PRIRODE STVARI: ne daje ni takve norme niti znam navesti primjer ali znanje definicije ovog argumenta je dovoljno (ako slucajno zatreba)

ARGUMENTUM AB ABSURDO: to je neka cista banalnost tipa "Zabranjeno je smijati se"

koliko sam skontala i kako mi rekose, jasna trazi sistematsko i jezicko tumacenje (sistematsko very important) i 2 argumenta

eto... valjda sam pomogla, ako grijesim ispravite jer i mene zanima posto sma misljenja da necu polozit'  :f010:

barbarosa
Posts: 101
Joined: Thu Jun 11, 2009 11:51 am

Odg: Struktura prava

Post by barbarosa »

sretno svima sutra koji izlaze...valjda je ova skripta dovoljna majku mu, ako ne bude za juli su knjige presudne

Nermyta
Posts: 262
Joined: Thu May 28, 2009 12:07 pm

Odg: Struktura prava

Post by Nermyta »

vanesa hvalaaa  :D ;)

zdravko_l
Posts: 109
Joined: Thu May 21, 2009 7:53 pm

Odg: Struktura prava

Post by zdravko_l »

ev sa Ispita upravo,pitanja nisu bila toliko teska,esejsko se moglo uraditi fino al po mom misljenju malo vremena... :S
posto cu pasti vjerovatno,bilo bi lijepo ako se neko sjeca pitanja koja su bila i da napise na forumu mozda se potrefi za iduci rok :D      ugl...podjela normi po intenzitetu,praesumptio iuris (oboriva pretpostavka),
ex tunc,Deliktna sposobnost zasniva se na ubrojivosti ili uračunljivosti ,itd ne mogu vise da se sjetim ustvari to je sve sto sam i znao:) pa et dopunite me;) :k835:

bolestan
Posts: 265
Joined: Tue Apr 07, 2009 8:20 pm

Odg: Struktura prava

Post by bolestan »

zna li neko kada ce postaviti rezultate za ove sto su radili kod profesorice?

Post Reply

Return to “I godina”