PFSA: Krivično pravo II

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

PFSA: Krivično pravo II

Post by Dama Pikova »

Profesor postavi tri pitanja:
1. saucesnistvo
2. krivicne sankcije
3. posebni dio koji se odnosi na krivicna djela

Saucesnistvo se moze spremati po skripti, mislim da se ima ta skripta za kupiti u kopirnicama.

Krivicne sankcije, takodjer skripta u kombinaciji sa zakonom (od cl. 41. KZ FBiH do cl. 101. KZ FBiH), ili samo skripta, kako kome odgovara.
Ono sto nemate u zakonu, a moze se naci u skriptama, ili u predavanjima profesora, a sto profesor pita je sljedece:

- Na koji način zakonodavac određuje sankcije za krivična djela, pa se onda priča o sistemu  apsolutno određenih kazni, relativno određenih kazni, o kaznenim okvirima (općim i posebnim), pa ono poluotvoreni na dole i gore, otvoreni i zatvoreni kazneni okvir.

Uglavnom iz sankcija se uci sve. Navodno cesto budu sljedeca pitanja:
-Sistem sankcija
-Sistem kazni
-Sistem mjera bezbjednosti
-Maloljetnički zatvor (čl. 109-119 KZ FBIH)
-Odmjeravanje kazne
-Ublažavanje kazni
-Zakonski okvir za ublažavanje kazne i oslobađanje kazne (ono krajnja nužda, nužna odbrana itd to ima u skripti)
-Odmjeravanje kazni u sticaju
-Kazna dugotrajnog zatvora (samo iz teke što smo radli na Krivičnom I)
-Novčana kazna( pojam, svrha, sistem)
-Sankcija opominjanja- čl. 62-69 KZ FBIH

Skoro sve je iz KZ FBIH (čl, 6-8, 41-43 , 49-54, 59-69, 71-78,99-109 KZ FBIH)
Nekad, ako je profesor dobro raspolozen dozvoli da se koristi zakon kada se polazu krivicne sankcije.

Posebni dio obuhvata sljedeca djela, mada ni to nije iskljucivo:
1.   Oružana pobuda - čl. 156. KZ FBiH
2.   Špijunaža - čl. 157.
3.   Izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti - čl. 163.
4.   Krivična djela protiv života i tijela (čedomorstvo čl. 169., protupravni prekid trudnoće čl. 171., teška tjelesna povreda čl. 172., učestvovanje u tuči čl. 174.) · glava XVI
5.   Krivična djela protiv slobode i prava čovjeka i građanina (protupravno oduzimanje slobode čl. 179., otmica čl. 180., iznuđivanje iskaza čl. 181.) · glava XVII
6.   Krivična djela protiv spolne slobode i morala (silovanje čl. 203., spolni odnošaj zloupotrebom položaja čl. 205., prinuda na spolni odnošaj čl. 206., spolni odnošaj s djetetom čl. 207, bludne radnje čl. 208., rodoskvrnuće čl. 213.) · glava XIX
7.   Krivična djela protiv braka, porodice i mladeži (zapuštanje ili zlostavljanje djeteta ili maloljetnika čl. 219., nasilje u porodici čl. 222., izbjegavanje izdržavanja čl. 223., sprečavanje i neizvršavanje mjera za zaštitu maloljetnika čl. 224.) · glava XX
8.   Krivična djela protiv zdravlja ljudi (prenošenje spolne bolesti čl. 227., nesavjesno liječenje čl. 229., samovoljno liječenje čl. 230., nadriliječništvo čl. 233., neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga čl. 238., posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga čl. 239.) · glava XXI
9.   Krivična djela protiv privrede, poslovanja i sigurnosti platnog prometa (oštećenje povjeritelja čl. 246., nedozvoljena trgovina čl. 267., nedozvoljena proizvodnja čl. 270., pranje novca čl. 272.) · glava XXII + krivotvorenje novca čl 205. KZ BiH
10.   Krivična djela protiv imovine (krađa čl. 286. KZ FBiH, teška krađa čl. 287., razlika između razbojničke krađe i razbojništva čl. 288. i čl. 289., iznuda čl. 295., prikrivanje čl. 300.) · glava XXV
11.   Krivična djela protiv opće sigurnosti ljudi I imovine (nepropisni prijevoz eksplozivnog ili zapaljivog materijala čl. 329.) · glava XXVII
12.   Krivična djela protiv sigurnosti javnog prometa (čl. ugrožavanje javnog prometa) · glava XXVIII
13.   Krivična djela protiv pravosuđa (dogovor za učinjenje krivičnih djela čl. 338., udruživanje radi činjenja krivičnih djela čl. 340., neprijavljivanje pripremanja krivičnog djela čl. 344., neprijavljivanje krivičnog djela ili učinitelja čl. 345., pomoć učinitelju poslije učinjenog krivičnog djela čl. 346.) · glava XXIX
14.   Krivična djela podmićivanja i krivična djela protiv službene i druge odgovorne funkcije (primanje mita i drugih oblika koristi čl. 380., davanje mita i drugih oblika koristi čl. 381., krivotvorenje službene isprave čl. 385.) · glava XXXI
15.   Genocid čl. 171. KZ BiH
16.   Ratni zločin čl. 173., 174., 175. KZ BiH

Kad se polazu krivicna djela, dobro je ici nekim redoslijedom kao npr.
* U kojoj je glavi KD, koja je to grupa krivičnih djela, koji je osnovni oblik djela, to je ubičajeno ona prva rečenica, koji je kvalificirani (teži) oblik tog KD, koja se kazna predviđa za to, ako imaju neke olakšavajuće okolnosti za koje se predviđa manja kazna spomenuti, da li je to djelo složeno i sl.

I ovo jako cesto profesor dozvoli da uzmete zakon i prakticno prepisete djelo, znaci prioritet je znati koristiti zakon i znati gdje se koje djelo nalazi.

Posto je sad elektronsko prijavljivanje ispita, ne znam da li i dalje moze ici na djelove polaganje krivicnog prava.
Bitno je naglasiti da je ovo sve vezano uz ispit kod prof. Tomica, i da je ovako uglavnom bilo prosle godine, za sve moguce izmjene azurirajte temu i nemojte mene smatrat odgovornom Ja ne preuzimam odgovornost ako neko sve ovo ovako uradi pa opet padne, to je onda jednostavno visa sila, lose poslozena karma taj dan i sl... :mrgreen:
Last edited by Dama Pikova on Sat Aug 18, 2012 9:44 pm, edited 1 time in total.

maniac
Posts: 12
Joined: Sat Mar 28, 2009 8:17 pm

Odg: Krivicno pravo II

Post by maniac »

Ima li i u jednoj knjizi profesorovoj o sankcijama i saucesnistvu ili su nam jedino na raspolaganju skripte? :S

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: Krivicno pravo II

Post by Dama Pikova »

pa sigurno je profesor dao literaturu koja ukljucuje knjige na uvodnim predavanjima  :mrgreen:
samo sto niko nikada nije bio dovoljno zainteresiran da ih kupi, te su stoga pale u zaborav  :f010:
ne znam, cini mi se da je bila po jedna knjiga za svaki dio krivicnog, Krivicno djelo, Krivicna odgovornost itd...
raspitaj se u kopirnici.

maniac
Posts: 12
Joined: Sat Mar 28, 2009 8:17 pm

Odg: Krivicno pravo II

Post by maniac »

Ispravka- niko nije bio dovoljno zainteresovanda ide na predavanja  :f010:

Hvala!  ;)

Hasisar
Posts: 106
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:15 pm

Odg: Krivicno pravo II

Post by Hasisar »

Ma nista kupiti tu skriptu u HSK u njoj ima svega pomalo i kombinovati sa knjigom i zakonom i to jeto  :f010:

Diesel
Posts: 644
Joined: Sat May 23, 2009 8:05 am

Odg: Krivicno pravo II

Post by Diesel »

imam knjigu iz krivicnog od Petrovica i Jasevica iz 2005.g..da li mogu iz nje spremati ispit kod Tomica buduci da sam vanredna...i dokle je krivicno I?

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: Krivicno pravo II

Post by Dama Pikova »

krivicno I je do saucesnistva. ovo ostalo po volji.

Sting
Posts: 16
Joined: Thu Jun 25, 2009 9:48 pm

Odg: Krivicno pravo II

Post by Sting »

[quote="Diesel"]
imam knjigu iz krivicnog od Petrovica i Jasevica iz 2005.g..da li mogu iz nje spremati ispit kod Tomica buduci da sam vanredna...i dokle je krivicno I?
[/quote]

:f010: :f010: :f010: :f010: :f010: :f010: :f010: :f010:
Vanredni idu kod Petrovica. :f010: :f010: :f010: :f010: :f010:
Prvi dio je od pocetka opceg djela do Saucesnistva,  Drugi dio od Saucesnistva do kraja + Posebni dio.

irma
Posts: 52
Joined: Wed Mar 11, 2009 12:07 am

Odg: Krivicno pravo II

Post by irma »

puno hvala administratorici :)
nego..ja dosad nikad nisam izlazila kod Tomica jednostavno ne mogu da naucim..krivicno nije moj fah...a Krivicno 1 sam kod Petrovica kad jos nije bilo elektronskog  :(
je li se mora sve napamet znati..ja nikako da ovo naucim 4 sata ucim 4 stranice skripte...
ljudi pomagajte jos samo krivicno ostalo da ocistim 2  :)

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: Krivicno pravo II

Post by Dama Pikova »

[quote="irma"]
puno hvala administratorici :)
nego..ja dosad nikad nisam izlazila kod Tomica jednostavno ne mogu da naucim..krivicno nije moj fah...a Krivicno 1 sam kod Petrovica kad jos nije bilo elektronskog  :(
je li se mora sve napamet znati..ja nikako da ovo naucim 4 sata ucim 4 stranice skripte...
ljudi pomagajte jos samo krivicno ostalo da ocistim 2  :)
[/quote]

Ma ne moras sve napamet znati. Bitno je da imas znanje o svakom naslovu barem nekih desetak recenica. Mozes ti to i svojim rijecima, ali naravno da ima veze s napisanim u skripti.
Ne znam  :dunno: Ja sam krivicno spremala noc prije svaki put i procitala bih par puta i bilo bi dovoljno, ali mi je bilo razumljivo i zanimljivo i nekad se zacudim da i danas dosta toga pamtim i znam. Probaj ne misliti o tome da naucis (napamet) vec samo citaj s razumijevanjem  :mig:

Post Reply

Return to “II godina”