Autor Tema: PFSA: Moderne pravne kodifikacije  (Posjeta: 76665 )

Offline YoDona

• Student
  • Respekt: +6
PFSA: Moderne pravne kodifikacije
« : 12-09-2009, 12:11:47 »
zamolila bih kolege koji su polagali ispit 1.09.09 da napisu pitanja koja su imali na testu, a prije svega ona koja se ticu uporedjivanja dvije ili vise kodifikacija .
hvala vam
0
« Zadnja izmjena: 18-08-2012, 21:45:03 MarcusTulliusCicero »

Offline lejla777

• Student
  • Respekt: 0
Odg: MPK
« Odgovor #1 : 13-09-2009, 14:26:59 »
1. Sta je "pravna nauka"
2. Sta je "dekodifikacija"
3. Da li je prilikom stvaranja  OIZ Crne Gore bilo zastupljeno 5 faktora koji pomazu kodifikaciju?
4. Sistem Francuskog gradjanskog zakonika
5. Uporedi nastanak Francuskog i Svicarskog gradjanskog zakonika
0

Offline delicate

• Student
« Odgovor #2 : 14-09-2009, 00:47:37 »
koliko je vama trebalo da spremite ovaj ispit?  :cupo:
ja kontam za II termin, to su 2 sedmice  :kava:
0

Offline YoDona

• Student
« Odgovor #3 : 14-09-2009, 20:42:43 »
hvala puno lejla meni siu takodje bila sva ista pitanja osim prvog, tu sam trebala nabrojati najmanje 5 predmodernih kodifikacija...
 @delicate ne treba ti mnogo da ga naucis,ja sam ga vrlo brzo naucila ali izgleda napamet jer nisam znala odgovoriti na ovo trece i peto pitanje :dunno: i opet ne bih znala,pa kolegice lejla ako nije problem da me malo uputis,posebno ov peto pitanje,jel postoji neka shema u vezi s ovim slicnostima i razlikama,ja koliko god da iscitavam nastanak oba zakonika sve mi je nekako apstraktno
hvala
0

Offline YoDona

• Student
« Odgovor #4 : 17-09-2009, 20:40:28 »
jos jednom molim lijepo kolegicu  lejlu za pomoc
0

Offline lejla777

• Student
« Odgovor #5 : 19-09-2009, 10:58:47 »
Sto se tice 3. pitanja, postoje onih 5 faktora (da trenutno pravo ne odg. novonastalim uvijetima (da je zastarjelo), da postoje raniji zakoni kao primjer, pravnici voljni da potpomognu prihvacanju kodifikacije (to je cega se sad mogu sjetiti, ima to sve u knjizi) )
Prilikom stvaranja OIZ za CG postojali su ovi faktori...
A sto se tice 5. pitanja, ne postoji nikakva sema, jednostavno procitas oba zakonika, i izdvojis slicnosti, ostatak nabrojis kao razlike (tako sam barem ja uradila), i to je to.
Toliko, nadam se da ti je ovo barem malo pomoglo. :)
0

Offline YoDona

• Student
« Odgovor #6 : 20-09-2009, 12:14:23 »
hvala lejla...juce je bio ispit i nisu bila pitanja teska, pa cemo vidjeti
0

Offline TinkerBeLL

• Student
  • Spol: Ženski
« Odgovor #7 : 06-10-2009, 15:42:12 »
Eh ovako stoje stvari sa danasnjeg susreta sa ovim predmetom:

-Seminarski+jedan semestralni test su nacini da se osvoje dodatni bodovi koji se nose na zavrsni pismeni ispit u januaru (dakle isti princip kao sto je bio na KPH).
-55-56bodova- pocinje ocjena 6
-Seminarski ce se zavisno od tezine teme moci raditi u grupama do 4 osobe
-Test mozemo ocekivati u mjesecu novembru, i to vjerovatno na casovima vjezbi, a ne na predavanju, i potrebno je na tom testu ostvariti preko 51% da bi se osvojeni bodovi upisali na zadnju stranu indexa i pikali na zavrsnom ispitu.

Teme za seminarske radove:
1. Francuski gradjanski zakonik - nastanak i recepcija
2. Sistem austrijskog gradjanskog zakonika i Medzele - poredjenje
3. Kodifikacija - koncept, historija i klasifikacija
4. Austrijski gradjanski zakonik - nastanak, recepcija, znacaj
5. Opste zemaljsko pravo Pruske - nastanak, sistemi, izvori, karakter, recepcija)
- literatura: članak - Anali Pravnog fakulteta u Beogradu br. 1 i 2, 1993.god, prof. dr. Dragoljub Petrovic
6. Italijanski gradjanski zakonik - nastanak, sistem, izvori, karakteristike, recepcija
7. Pruski krivicni zakonik 1851.god
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
8. Francuski krivicni zakonik 1810 - nastanak, sistem, izvori, karakter, recepcija
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
9. Recepcija švajcarskog gradjanskog zakonika u Turskoj
10. Recepcija austrijskog gradjanskog zakonika u Srbiji
11. Nastanak Opceg imovinskog zakonika za CG
- literatura: članak - Sto godina Opceg imovinskog zakonika, Jelena Danilovic, Pravni fakultet u Beogradu, br.6, 1988
12. Njemacki gradjanski zakonik - nastanak, sistem, recepcija
13. Egipatski gradjanski zakonik - nastanak, izvori, recepcija
14. Srpski gradjanski zakonik
15. Holandski gradjanski zakonik
16. Buducnost kodifikacija
17. Intelektualna historija evropskih kodifikacija u 18. i 19. vijeku
18. Projekat evropskog gradjanskog zakonika
19. Evolucija kodifikacije i civilnog pravnog sistema - prema dekodifikaciji i prekodifikaciji
- literatura: naci text na internetu na ovu temu, autor je Marija Murillo
20. Gradjanski zakonik Kvibeka

Napomene:
- Postoji jos jedna tema, 21. ali nisam vise mogla izdrzati da sjedim cijeli cas da bi cula jos samo nju, pa ako neko od kolega zna koja je neka me dopuni  :U
- Ass je rekao da ovu navedenu literaturu mozemo naci u biblioteci fakulteta
0

Offline amra 1

• Student
  • Respekt: +61
« Odgovor #8 : 06-10-2009, 17:36:12 »
nema 21. teme :mrgreen: on se malo zeznuo...rekao je da je to to..tih 20 tema :D
0

Offline Diesel

• Student
  • Respekt: +16
« Odgovor #9 : 06-10-2009, 19:14:11 »
Eh ovako stoje stvari sa danasnjeg susreta sa ovim predmetom:

-Seminarski+jedan semestralni test su nacini da se osvoje dodatni bodovi koji se nose na zavrsni pismeni ispit u januaru (dakle isti princip kao sto je bio na KPH).
-55-56bodova- pocinje ocjena 6
-Seminarski ce se zavisno od tezine teme moci raditi u grupama do 4 osobe
-Test mozemo ocekivati u mjesecu novembru, i to vjerovatno na casovima vjezbi, a ne na predavanju, i potrebno je na tom testu ostvariti preko 51% da bi se osvojeni bodovi upisali na zadnju stranu indexa i pikali na zavrsnom ispitu.

Teme za seminarske radove:
1. Francuski gradjanski zakonik - nastanak i recepcija
2. Sistem austrijskog gradjanskog zakonika i Medzele - poredjenje
3. Kodifikacija - koncept, historija i klasifikacija
4. Austrijski gradjanski zakonik - nastanak, recepcija, znacaj
5. Opste zemaljsko pravo Pruske - nastanak, sistemi, izvori, karakter, recepcija)
- literatura: članak - Anali Pravnog fakulteta u Beogradu br. 1 i 2, 1993.god, prof. dr. Dragoljub Petrovic
6. Italijanski gradjanski zakonik - nastanak, sistem, izvori, karakteristike, recepcija
7. Pruski krivicni zakonik 1851.god
8. Francuski krivicni zakonik 1810 - nastanak, sistem, izvori, karakter, recepcija
9. Recepcija švajcarskog gradjanskog zakonika u Turskoj
10. Recepcija austrijskog gradjanskog zakonika u Srbiji
11. Nastanak Opceg imovinskog zakonika za CG
- literatura: članak - Sto godina Opceg imovinskog zakonika, Jelena Danilovic, Pravni fakultet u Beogradu, br.6, 1988
12. Njemacki gradjanski zakonik - nastanak, sistem, recepcija
13. Egipatski gradjanski zakonik - nastanak, izvori, recepcija
14. Srpski gradjanski zakonik
15. Holandski gradjanski zakonik
16. Buducnost kodifikacija
17. Intelektualna historija evropskih kodifikacija u 18. i 19. vijeku
18. Projekat evropskog gradjanskog zakonika
19. Evolucija kodifikacije i civilnog pravnog sistema - prema dekodifikaciji i prekodifikaciji
- literatura: naci text na internetu na ovu temu, autor je Marija Murillo
20. Gradjanski zakonik Kvibeka

Napomene:
- Postoji jos jedna tema, 21. ali nisam vise mogla izdrzati da sjedim cijeli cas da bi cula jos samo nju, pa ako neko od kolega zna koja je neka me dopuni  :U
- Ass je rekao da ovu navedenu literaturu mozemo naci u biblioteci fakulteta

''Test mozemo ocekivati u mjesecu novembru, i to vjerovatno na casovima vjezbi, a ne na predavanju, i potrebno je na tom testu ostvariti preko 51% da bi se osvojeni bodovi upisali na zadnju stranu indexa i pikali na zavrsnom ispitu.''
nteresuje me da li ovaj test mogu raditi i vanredni studenti???pozz

0

Offline TinkerBeLL

• Student
« Odgovor #10 : 06-10-2009, 19:44:02 »

''Test mozemo ocekivati u mjesecu novembru, i to vjerovatno na casovima vjezbi, a ne na predavanju, i potrebno je na tom testu ostvariti preko 51% da bi se osvojeni bodovi upisali na zadnju stranu indexa i pikali na zavrsnom ispitu.''
nteresuje me da li ovaj test mogu raditi i vanredni studenti???pozz

Koliko sam ja danas cula da je ass rekao da testu mogu pristupiti i studenti koji jos nisu ocistili prvu godinu, a i vanredni.  Pretpostavljam da se treba samo "tuspasiti" profesoru i asistentu sa zeljom da se izadje na test. Ipak, ako neko od kolega ima jos neku informaciju vezanu za vanredne studente neka napise, ovaj dio nisam bas pratila pa da ne dam neku pogresnu informaciju.
0

Offline Diesel

• Student
  • Respekt: +16
« Odgovor #11 : 06-10-2009, 20:52:51 »
a jos jedno pitanje za test u novembru: bit ce samo ono gradivo koje profa predje na predavanjima ili se varam?
0

Offline Sanja79

• Student
« Odgovor #12 : 06-10-2009, 21:07:21 »
I sa vjezbi, ali ces i na vjezbama biti obavijesten odakle dokle trebas iz knjige spremiti za test.
0

Offline e74ee

• Student
  • Respekt: +1
« Odgovor #13 : 06-10-2009, 22:56:03 »
I vanredni mogu izaci na predtest, ali samo ako budu redovni na vjezbama...
Danas sam odma uzela temu i asistent je rekao da se sva literatura koja je potrebna za obradu gore navedenih tema za seminarski moze pronaci u biblioteci. Dakle, dovoljno je da se rukovodi knjigom prof. dr. Karcica, knjigom iz biblioteke (za datu temu) i naravno dozvoljeno je pomaganje podacima i detaljima sa Britanica-e.

Napomena, prilikom rada nemojte korititi podatke sa Wikipedie, oni se ne prihvacaju!!!

Odbrana radova zapocinje polovinom novembra i trajat ce do polovine decembra!

Sistem ispitivanja i ocjenjivanja ostaje isti kao sto je bio za KPH!

Anela
0

Offline MarcusTulliusCicero

• Administrator
  • Spol: Muški
  • Respekt: +639
« Odgovor #14 : 06-10-2009, 23:22:23 »
Ne može se koristiti ni Encarta, mada ne razumijem zašto. Svaki tekst u Encarti ima autora i potpisan je. Nije na fazon Wikipedie pa da svako može ubacivati sadržaj.
0
Sve Drine ovoga svijeta su krive. Nijednu krivu Drinu nije moguće ispraviti. Ne smijemo nikad prestati da ih ispravljamo.

Facebook stranica: www.studomat.ba/portal.studomat.ba
Facebook grupa: www.facebook.com/groups/studomat/

PFK_ANIMACIJA